Home
   
About Us
   
Leadership
   
Moderators
   
Cabinet Staff
   
Upcoming Events
   
Women Congress
   
Youth Congress
   
Education Foundation
   
Registration
   
Florida State Primitive
Baptist Church Directory
   
Watch Us
   
Contact Us
   
Resources



Cabinet Staff


WOMEN'S CONGRESS OFFICERS

Sister Shirley Lewis .............................................................President
Pensacola

Sister Barbara Nickerson.............................................Vice President
Miami

Sister Willow Britt..................................................2nd Vice President
Cocoa

Mother Lillie Pease ............................................Recording Secretary
Havana

Sister Sharon Polite...................................Asst.Recording Secretary
Midway

Sister Katie Frye ..................................................Financial Secretary
Quincy

Sister Connie Davis ....................................Asst. Financial Secretary
Tallahassee

Sister Lavern Ash .............................................Financial Coordinator
Milton

Mother Carrie Judge ............................................President Emeritus
Winter Garden

 



MINISTERS' WIVES AUXILIARY

Mother Beverly Jefferson......................................................President
Crawfordville

Mother Patricia Mayes ................................................Vice President
Tallahassee,

Mother Sharon Wilson.........................................Recording Secretary
Ft. Pierce

Mother Doretha Pugh............................................Financial Secretary
Haines City

Mother Ann Chester.............................................................................................Instructor
West Palm Beach

Mother Mary Rivers ...................... ........................President Emeritus
Sarasota



 


DEACONESS AND MOTHERS

Mother Nathalee Barnes .......................................................President
Havana

Mother Christine Simmons ...........................................Vice President
Cocoa

Mother Dorothy Henry ..........................................Recording Secretary
Tallahassee

Mother Evelyn Butts...............................................Assistant Recording Secretary
Tampa

Mother Ethel Davis .................................................Financial Secretary
Tampa

 

HEALTH AND WELLNESS MINISTRY

Mother Lillie Nichols ..............................................................President
Tampa

 

WOMEN OF THE CHURCH

Mother Betty Simmons .........................................................President
Havana

Sister Gloria Sullivan .................................................Vice President
Palatka

Sister Louvenia Jones .........................................Recording Secretary
Havana

Sister Connie Davis ..............................................................Instructor
Tallahassee


 

STATE CHOIR

Sister Twanna Jackson ........................................................President
Tallahassee

Mother Sharon Polite .....................................................Vice President
Midway

Sister Brenda Austin ............................................Recording Secretary
Havana

Sister Ruby Britt .................................................................... Instructor
Melbourne

 

MATRONS AUXILIARY

Sister Earnestine Glover ........................................................President
Sarasota

Sister Mary Flintroy ........................................................Vice President
Pensacola

Sister Brenda Farmer ..........................................Recording Secretary
Port St. Joe

Sister Carol Jenkins ...............................................Financial Secretary
Bradenton

Sister Annie Larry ..............................................................Assistant Financial Secretary
Port St. Joe


 

USHERS DEPARTMENT

Brother John Ingram........................................................President
Cocoa

Brother Julius Britt Sr. .................................................Vice President

Sister Mother Edith Alvin......................................Recording Secretary
Tallahassee

Sister Joise Smith.......................................Asst. Recording Secretary
Tallahassee,

Sister Vivain Brown................................................Financial Secretary
West Palm Beach

Sister Alice Linton ..................................................................Chaplain
Tallahassee

Brother Stanley Gray.........................................................Head Usher
Cocoa,

 

NURSES GUILD

Sister Lillie J. Nichols.............................................................President
Tampa

Sister Ester Walker ...................................................... Vice President
Cocoa

Sister Norma Alvin .............................................. Recording Secretary
Miami

Sister Elizabeth Russ-Smith ................................................. Member
Gretna


CHURCH SCHOOL CONGRESS

Elder Dr. James Chester........................................................President
West Palm Beach.

Deacon Izeal Battle.........................................................Vice President
Cocoa.

Sister Minnie Likely........................................................................Dean
.Port St. Joe.

Sister Ethel Davis.................................................Recording Secretary
Tampa.

Sister Shirley Lewis............................. Assistant Recording Secretary
Pensacola.

Sister Olivia Harvey.................................................................Registrar
Crawfordville.

Sister Ruby Britt..........................................................................Pianist
Cocoa.

Sister Mae Pear McCarty............................................Pianist Emeritus
Ft. Pierce.

Sister Ruby Allen...................................Recording Secretary Emeritus
Sopchoppy.





LAYMEN CONGRESS

Deacon Gregory Floyd.......................................................... President
Miami

TBA.................................................................................Vice President
TBA

Deacon David Watson.........................................Recording Secretary
Midway

Deacon Sylvester Green........................................Assistant Secretary
Midway

TBA.........................................................................Financial Secretary
TBA

Deacon Ernest L. Proctor......................................................Treasurer
Tallahassee

Deacon Dannie Nathan..........................................Devotion Chairman
Tallahassee

Deacon Wilford Jiles..................................................................Advisor
Tallahassee


 

YOUTH CONGRESS

Jamal Hardy.................................................................Youth President
Cocoa,FL

TBA........................................................................ First Vice President
TBAL

TBA ................................................................. Second Vice President
TBA

Brother Vincent Knowles .....................................Recording Secretary
Cocoa, FL

Brother Jakari Sims ....................................Asst. Recording Secretary Port St. Joe, FL

Brother Vance McGhee .......................................................... Historian Tallahassee, FL





 

 
Copyright copy; 2009 | Designed by: Nattash Graphic Communications